sitemap    

HCAW op jacht naar sportieve revanche

Een tweede plaats tijdens het Europa Cup-toernooi en een verloren finale in de strijd om het Nederlandse kampioenschap. HCAW had zich het vorige seizoen heel anders voorgesteld. "Ik heb de gehele winter een zware kater van vorig seizoen gehad", blikt HCAW-speler Jeffrey Cranston nog eenmaal terug. Onder leiding van een nieuwe hoofdcoach en met de Most Valuable Player van 2002 in de gelederen gaat de Bussumse ploeg komende maanden op jacht naar een sportieve revanche.
Auteur: RedactieGeplaatst op: 01-03-2003, 00.00 
"Wij gaan voor de hoofdprijzen. Het afgelopen seizoen hebben we alleen maar tweede plaatsen gehaald. Dat moet dit jaar anders." Met die ambitieuze woorden begon HCAW vorig jaar aan het nieuwe honkbalseizoen. Maar net als een jaar eerder beet de Bussumse ploeg ook vorig seizoen elke finale in het stof. De landstitel en de Europa Cup gingen aan de neus van de HCAW-honkballers voorbij.
De honkbalploeg uit Bussum krijgt dit jaar kans op een sportieve revanche. Veel wijzigingen zijn er echter niet doorgevoerd om dit te bereiken. Zoals gewoonlijk, want als HCAW ergens bekend om staat is dat om de hechte groep. De afgelopen seizoenen zag de club niet alleen weinig spelers komen, maar ook weinig spelers vertrekken.

Most Valuable Player

Komend seizoen komen alleen Sidney de Jong en Bas Kitslaar nieuw naar de Bussumse Vallei. Kitslaar maakte overigens al eens eerder deel uit van het eerste team van HCAW. Catcher De Jong werd afgelopen seizoen uitgeroepen tot Most Valuable Player. Van de paar spelers die niet meer in Bussum terugkeren zal Clive Mendes het meest worden gemist. De oud-prof zette vorig seizoen een punt achter zijn honkbalcarrière.

Maar ook zonder Mendes moet HCAW het dit seizoen ver kunnen schoppen. Belangrijke reden hiervoor volgens HCAW-speler Jeffrey Cranston is de komst van een speler als De Jong. "Op het aanvallend vlak zijn de jonge honden zoals Sidney de Jong en Bas Kitslaar een grote aanwinst. Onze defence zit altijd bij de top van Nederland. Daarentegen lieten we aanvallend gewoon te veel kansen liggen. Nu, met deze nieuwe jongens die aanvallend hun mannetje staan, zijn de oude rotten extra gemotiveerd omdat ze weer eens voor hun plekkie moeten vechten."

'Oude rotten'

Een van die 'oude rotten' is de 33-jarige Cranston zelf. "In mijn twaalf of dertien seizoenen bij HCAW heb ik veel spelers zien komen en gaan. De laatste jaren wordt het op dat gebied wel wat zwaarder, want je verliest nu echte honkbalmaatjes waarmee je de club hebt grootgebracht", vertelt de HCAW-speler, waarmee hij doelt op onder meer Roy Berrevoets en Clive Mendes.

Op vijfjarige leeftijd begon de geboren Amsterdammer met honkbal. Bij Pirates kwam hij onder de hoede van 'Ome' Loek Loevendie. Via het Utrechtse UVV kwam Cranston uiteindelijk bij HCAW terecht. Komend seizoen begint hij aan zijn 28e honkbaljaar. Maar na al die jaren denkt Cranston nog niet serieus na over stoppen: "We bekijken het gewoon lekker per jaar, alhoewel andere dingen nu wel wat belangrijker beginnen te worden."
Cranston speelde niet alleen wedstrijden voor Pirates, UVV en HCAW, maar kwam ook uit voor het Nederlandse team. Tussen 1991 en 1999 speelde hij met Oranje vijfmaal een Europees Kampioenschap. Drie keer won hij de finale. Ook in 1995 werd hij met het Nederlandse team Europees kampioen. In dat jaar werd hij tijdens het World Port Tournament in Rotterdam bovendien uitgeroepen tot Most Valuable Player en Most Popular Player. In totaal speelde Cranston meer dan honderd interlands. Behalve aan het EK en het WPT nam Cranston eveneens deel aan de Intercontinental Cup van 1999, de Olympische Spelen van 2000 en de Wereld Kampioenschappen van 1994 en 1998. Bovendien was hij Meest Waardevolle Speler van de hoofdklasse in 1995, van de Play-Offs in 1996 en van de Holland Series in 1998. Zowel in '96 als in '98 won hij met HCAW de landstitel.

Iron Man

Vorig jaar maakte Cranston een opmerkelijk seizoen door. Zo speelde hij zijn 459 opeenvolgende wedstrijd. De Nederlandse 'Iron Man' miste sinds 27 april 1991 geen enkele wedstrijd in de hoofdklasse. In 1994 brak hij het oude record van 338 opeenvolgende duels, dat op naam stond van voormalig Pirates-speler Ronald Stoovelaar.
Toch was Cranston hier vorig seizoen nauwelijks mee bezig. "Het is natuurlijk altijd leuk om een record te halen", kijkt Cranston nog eens terug, "maar eerlijk gezegd heb ik me daar niet mee bezig gehouden. Ik hoorde pas de training erop dat ik dat record verbroken had, dat is dan wel even zuur. Als de coach dat had geweten dan had de reeks nog wel wat langer geduurd, helaas."

In hetzelfde seizoen maakte Cranston zijn rentree op de heuvel. Sinds 1989 was hij niet meer als werper actief geweest. Daarvoor kwam hij in drie seizoenen tot vier heuveloptredens. In die jaren wist hij echter niet als werper de wedstrijd te winnen. Dit seizoen lukte het Cranston wel. Cranston: "Dat was een leuke ervaring."
Maar tegelijkertijd was dit ook één van de redenen waarom Cranston een flinke kater aan het vorige seizoen overhield. "We hebben op het werpersvlak veel geleden. Bij een aantal werpers wilde hun arm niet meer en een tweetal werpers stapten er halverwege het seizoen uit. Dus moest iemand het gat opvullen. Dat was ik. Ik deed dat graag omdat ik er plezier in had, maar vooral ook om het team te helpen daar waar nodig."
Kans op herhaling acht Cranston klein: "Ik merk dat het niet goed voor mijn arm is. Bovendien is het tijd dat de jongens uit het tweede team de kans krijgen om te werpen."

Rommelig jaar

Voor HCAW is het begin van het nieuwe seizoen meteen een goede kans om een nieuwe start te maken. "Zonder Frank Koene te kort te doen, was vorig jaar zo'n rommelig jaar. We hebben als team een aantal tegenslagen gehad en dat kwam de sfeer niet ten goede." Met de aanstelling van Nelson Orman als hoofdcoach moet hier verandering in komen. "De samenwerking tussen de groep en Nelson verloopt prima, het is natuurlijk een voordeel dat hij vorig jaar al assistent-coach bij ons was en dus niet geheel onbekend is binnen de groep."

Opnieuw zal HCAW het seizoen beginnen met de doelstelling om prijzen te winnen. "Als je bij de top drie hoort, dan vind ik dat je ook tot de kanshebbers behoort voor de prijzen", legt Cranston uit. "Dit zal net zoals voorgaande jaren weer niet gemakkelijk worden. Wij hebben veel pieken en dalen, maar ik denk dat we met de huidige versterking meer kans maken."
Om dat te bereiken zal HCAW volgens Cranston wel weer als een hechte groep en met plezier in het spelletje moeten gaan spelen. "De laatste jaren is dit niet echt gebeurd. Als dit weer terug komt, dan zijn wij pas echt gevaarlijk."

Meer nieuws