sitemap    

Nederlandse stuntploeg teruggekeerd

Met een door sterren overladen team begon de Dominicaanse Republiek aan de World Baseball Classic. Enkele dagen voor de start van het toernooi werd manager Felipe Alou geconfronteerd met een afmelding van vedette Alex Rodriguez. Heel erg getreurd hoefde hij daarover niet te zijn. Alou had nog genoeg grote namen over om de finale te kunnen bereiken. Want de eindstrijd moest geen probleem zijn voor dit team. Maar toen had de Dominicaanse manager nog geen rekening gehouden met de Nederlandse stuntploeg. Met een foutloze en vooral sublieme defensie verzekerde Oranje zich van één van de mooiste overwinningen uit de historie van het Nederlands honkbal.
Auteur: Rogier van ZonGeplaatst op: 07-03-2009, 21.30 
Op 10 maart 2006 nam het Nederlands honkbalteam in het Hiram Bithorn Stadium in San Juan op sensationele wijze afscheid van de eerste World Baseball Classic. De toen nog volledig onbekende achttienjarige Shairon Martis leidde Oranje naar een onvoorstelbare no-hitter tegen Panama. Hij deed dat met exact 65 ballen, het maximale toegestane aantal worpen voor een pitcher in één wedstrijd op dat toernooi. Het werd de enige overwinning voor Nederland tijdens die World Baseball Classic.

Nu, iets minder dan drie jaar later, is de Nederlandse stuntploeg teruggekeerd in Puerto Rico. En hoe. Direct in de openingswedstrijd van poule D zorgde de ploeg van de nieuwe manager Rod Delmonico voor een verrassing van formaat. Om 20.15 uur Nederlandse tijd schakelde closer Leon Boyd slagman Jose Bautista met drie slag uit. Niet veel later was het binnenveld volgestroomd met juichende Nederlandse honkballers. Oranje had zojuist het sterrenteam van de Dominicaanse Republiek met 2-3 verslagen.
Vooraf had de Amerikaanse bondscoach van het Nederlands team nog een toespeling gemaakt op het bijbelverhaal van David en Goliath. Het toonde maar weer eens temeer aan hoe het Nederlands team naar de wedstrijd uit keek. De Dominicaanse Republiek mocht dan wel volgeladen met duurbetaalde Major League-sterren en torenhoog favoriet voor de titel zijn, de Nederlandse honkballers bleven vertrouwen houden in hun eigen krachten.

Opmerkelijk

En met succes, want een vroege en vooral verrassende voorsprong van het Nederlands team bleek voldoende voor de overwinning. En dat mag vooral op het conto worden geschreven van de defensie. Terwijl de Nederlandse pitchers de Dominicaanse slagmannen in de laatste vijf innings op slechts vier honkslagen hielden, zorgden de veldspelers van Nederland voor de ene knappe actie na de andere.
Daarmee hield Nederland het gehele duel de voorsprong vast, die de ploeg al in de eerste slagbeurt in handen kreeg. Daarvoor had Oranje slechts twee infield-hits nodig. Opmerkelijk genoeg kwam Nederland dit duel zelfs niet eens verder dan drie infield-hits in totaal. In de eerste inning legde openingsslagman Eugene Kingsale een perfecte stootslag neer. Sharlon Schoop herhaalde het kunstje en zag tot zijn grote verbazing ditmaal catcher Miguel Olivo misgrijpen, waardoor Nederland lopers op het eerste en het tweede honk kreeg. Met twee man uit stroomden vervolgens de honken vol na vier wijd voor Yurendell de Caster.

Pitcher Edinson Volquez kon maar nauwelijks bevatten wat hem overkwam tegen de voor hem vrijwel volledig onbekende Nederlandse ploeg. Uit pure paniek smeet hij de bal langs zijn catcher, waardoor Kingsale vanaf het derde honk de score kon openen. Niet veel later sloeg Sharnol Adriana een bal recht af op de korte stop Hainley Ramirez. De zeer ervaren speler van Florida Marlins kreeg geen grip op de bal. In plaats van dat hij een einde aan de inning maakte, gooide hij op zijn beurt de bal langs het eerste honk. Dat was voldoende voor Schoop én de Caster om eveneens de thuisplaat te passeren en Nederland op een sensationele 0-3 voorsprong te zetten.

Voor de Dominicaanse Republiek leek er nog geen vuiltje aan de lucht. Met nog negen slagbeurten te gaan en een line-up vol All Stars kon de voorsprong niet lang stand houden. Dat viel echter vies tegen. Sidney Ponson, de ervaren Major League-werper die nog altijd zonder nieuwe club zit, kreeg wel steeds lopers op de honken, maar werd keer op keer door zijn veldspelers uit de problemen gehaald. Zoals in de tweede inning toen hits op rij van Willy Aybar en Nelson Cruz werden gevolgd door een mooi dubbelspel van tweede honkman Sharlon Schoop om de inning te beëindigen.
Pas in de vierde inning kreeg de Dominicaanse Republiek het eerste punt op het scorebord toen Miguel Tejada een pitch van Sidney Ponson over de omheining van het rechtsveld timmerde. Maar nog altijd hield de voorsprong van het Nederlands team stand. Ook al had Nederland daar in de vijfde inning drie werpers voor nodig.

Uitgelezen kans

In deze vijfde Dominicaanse slagbeurt stond Ponson lopers toe op de honken na een honkslag van Miguel Olivo en vier wijd voor Willy Taveras. Ponson, die zijn maximale pitches bijna had bereikt, werd op de heuvel vervangen voor Alexander Smit, die de honken zag volstromen na een stootslag-honkslag van Robinson Cano. Dat stelde niet veel later Olivo in staat om de 2-3 te scoren op een opofferingsslag van Hainley Ramirez.
Met het tweede en het derde honk bezet kreeg de Dominicaanse Republiek een uitgelezen kans om de wedstrijd in balans te brengen. Maar bij een doorgeschoten bal van catcher Kenley Jansen bleef Tavares als verstijfd op het derde honk staan. Niet veel later maakte derde honkman Yurendell de Caster met een prachtig dubbelspel een einde aan de inning.

Daarmee liet de Dominicaanse Republiek opnieuw een loper achter op de honken. Dit duel gebeurde dat in totaal elf keer. Daarmee kreeg de ploeg kansen genoeg, maar stak de Nederlandse defensie er keer op keer een stokje voor. Wat volgde, was een serie defensieve hoogtepunten van de Nederlandse 'David'. Zo maakte Rob Cordemans in de zesde inning met een strikeout op Miguel Olivo een einde aan de slagbeurt, waarbij Willy Aybar na een tweehonkslag in scoringspositie stond.
In de achtste inning hielp de Nederlandse defensie de jonge pitcher Dennis Neuman aan een puntloze inning. Een inning later leek closer Leon Boyd in de problemen te komen toen Willy Taveras na vier wijd uiteindelijk het tweede honk bereikte. Een schitterende aangooi van catcher Kenley Jansen voorkwam echter dat Tavares het derde honk kon stelen. Niet veel later zette Leon Boyd, na opnieuw vier wijd, koelbloedig Jose Bautista met drie slag aan de kant. De Nederlandse stuntploeg was teruggekeerd in het Hiram Bithorn Stadium in San Juan en dit keer gaat de ploeg op jacht naar meer dan één overwinning.

Nederland speelde het gehele duel foutloos, terwijl negen innings lang de Dominicaanse dreiging voelbaar was. De verdediging maakte het gebrek aan honkslagen meer dan goed. Juist de sterke slagmannen Gregory Halman en Yurendell de Caster lieten het afweten. Halman ging maar liefst vier keer op rij uit met drie slag. De Caster werd driemaal met een strikeout uitgeschakeld. De Nederlandse slagmannen kwamen niet verder dan drie hits. Twee infield-honkslagen van Eugene Kingsale in de eerste en de vijfde inning en een honkslag in het binnenveld van Sharnol Adriana.
Dat was voor een groot deel te danken aan de Dominicaanse pitchers, die samen twaalf keer drie slag gooiden en de Nederlanders trakteerden op ballen, die ze nog nooit eerder langs hadden zien komen. Manager Felipe Alou moest zelfs de drievoudig Cy Young-winnaar Pedro Martinez drie innings op de heuvel houden om te voorkomen dat zijn ploeg nog verder op achterstand werd gezet. De veteraan, nummer dertien met de meeste strikeouts in de historie, deed het een stuk beter dan startend werper Edinson Volquez en legde in het midden van de wedstrijd de aanval van Nederland plat. Toen was het pleit echter al beslecht. Nederland bleef voor de tweede wedstrijd op rij ongeslagen op het WBC-toneel..

Teams 1 2 3 4 5 6 7 8 9 R H E
NEDERLAND 3 0 0 0 0 0 0 0 0 3 3 0
DOMINICAANSE REPUBLIEK 0 0 0 1 1 0 0 0 0 2 8 3

Werpers Nederland:
Sidney Ponson (4+2 man): 1-3-5-0
Alexander Smit (1/3+1 man): 0-1-1-0
Rob Cordemans (2 2/3): 1-1-2-0
Dennis Neuman (1): 1-1-0-0
Leon Boyd (1): 1-2-0-0

Werpers Dominicaanse Republiek:
Edinson Volquez (3): 3-2-2-2
Rafael Perez (1): 2-0-0-0
Pedro Martinez (3): 4-0-1-0
Dámaso Marté (1): 0-0-0-0
Carlos Marmol (1): 3-0-0-1

Meer nieuws