Sterk Nederland veegt Grieken van het veld
Met een ruime 0-11 zege op Griekenland heeft Nederland vanavond zijn entree gemaakt op het Olympisch toneel. De honderdste Olympische honkbalwedstrijd had voor Nederland geen mooiere afloop kunnen hebben. Griekenland had zijn Olympisch debuut in eigen land ongetwijfeld mooier voorgesteld. De uit Griekse Amerikanen samengestelde ploeg was één inning niet helemaal bij de les. De honkballers straften dit meteen af en veegden de Grieken in één slagbeurt van het veld. Aan de basis van de Nederlandse aanval stonden Shurendell de Caster en Wladimir Balentien. Beide spelers sloegen de bal over de omheining.
 | | Auteur: Redactie | Geplaatst op: 15-08-2004, 21.30 |  |
 | | Foto: IBAF© 2004 (Marco Vasini) |
Het duel tussen Nederland en Griekenland was een feestelijke. De wedstrijd was namelijk de honderdste honkbalwedstrijd op de Olympische Spelen sinds de sport de officiële status had gekregen. De Griekse supporters vonden alles best. Zij hadden weinig verstand van het honkbal en moedigden elke actie fanatiek aan. Pas tegen de tijd dat de Griekse toeschouwers, in het met vijfduizend man uitverkochte Hellinikon Olympic Baseball Centre, iets van het spelletje begonnen te bregrijpen, had Nederland al verwoestend uitgehaald.
Al in de eerste slagbeurt kreeg Nederland een loper op de honken na een geraakt werper voor Ivanon Coffie. Vangballen voor Ralph Milliard en Eugene Kingsale hadden daarvoor al voor de eerste twee nullen gezorgd. Met Coffie op het eerste honk sloeg ook Sharnol Adriana de bal in de lucht.
Evenals Nederland kon ook Griekenland in de eerste inning niet scoren. De Grieken zagen na vier wijdballen nog wel hun openingsslagman het eerste honk bereiken, maar hierna zorgde goed veldwerk van Nederland voor het einde van de inning.
In de tweede inning kreeg Nederland opnieuw een kans. Na drie slag voor Dirk van 't Klooster bereikte Shurendell de Caster door een Griekse veldfout het eerste honk. De Caster kon door naar twee op een honkslag van Wladimir Balentien. Na deze hit sneuvelden Chairon Isenia en Raily Legito met drie slag, waardoor er een einde kwam aan de kans voor Nederland.
Griekenland kwam op het werpen van Calvin Maduro pas in de derde inning tot de eerste honkslag. Nicholas Markakis sloeg met nul uit de eerste hit van zijn team. Na onder meer een vrije loop kreeg de ploeg zelfs een loper op het eerste en het derde honk. Oranje slaagde er echter op tijd in om het onheil af te wenden.
Nachtmerrie
In de vierde inning kreeg het Nederlandse team de Griekse fans in het uitverkochte honkbalstadion stil. Oranje sloeg in deze slagbeurt verwoestend toe. Startend werper Clinton Zavares maakte hiermee het slechtste Olympische debuut dat je je kunt bedenken. Sharnol Adriana opende de inning met een tweehonkslag. Op een grondbal van Dirk van 't Klooster probeerde Griekenland vervolgens Adriana uit te maken op het derde honk. Omdat de ploeg hier niet in slaagde, kreeg Nederland lopers op het eerste en het derde honk. Hierna mepte Shurendell de Caster de bal ver over de omheining.
Met de voorsprong van 0-3 kwam echter nog geen einde aan de nachtmerrie voor Griekenland. Na vier wijd voor Wladimir Balentien en hits van Chairon Isenia en Raily Legito kon startend werper Zavares de kleedkamers opzoeken. Inmiddels was Nederland op een 0-4 voorsprong gekomen. De ongelukkige Zavares werd in deze slagbeurt opgevolgd door Sean Spencer. Deze tweede Griekse werper zag even later zijn veldploeg de fout in gaan, waardoor Isenia het vijfde punt kon scoren. Een honkslag van Eugene Kingsale bracht hierna ook nog eens het zesde punt over de thuisplaat.
De wedstrijd kreeg hiermee een onverwachte wending. Vorig jaar was de Griekse ploeg nog gewaagd aan Nederland tijdens de finale van het Europees kampioenschap. Toen won de ploeg van bondscoach Robert Eenhoorn met klein verschil: 2-0.
Aangevuld met werper Calvin Maduro en Antilliaanse en Arubaanse powerhitters was Griekenland echter helemaal geen partij meer voor Oranje. Eugene Kingsale benadrukte dit nog maar eens in de zesde inning. Nadat Raily Legito met vier wijd op de honken was gekomen, bracht hij de snelle korte stop van Neptunus met een tweehonkslag op het derde honk. Legito probeerde op de klap zlefs nog de thuisplaat te bereiken. Dit bleek iets teveel van het goede. Op zijn weg naar het zevende punt werd hij opgewacht door de Griekse catcher.
Zware klap
 | | Foto: IBAF© 2004 (Marco Vasini) |
De stand bleef hierdoor ongewijzigd. Heel erg was dit niet voor Nederland. Met Calvin Maduro op de heuvel was de Europees kampioen nog geen enkele keer in de problemen gekomen. In de zesde inning kreeg de werper opnieuw maar drie tegenstanders tegenover zich.
De Grieken, die in eigen land hoopten op een stunt in het Olympisch honkbaltoernooi, kregen in de slotfase opnieuw een zware klap te verduren. Nederland bracht in de negende inning na nog eens vijf runs de eindstand op 0-11.
Eugene Kingsale mepte met één uit de bal voor twee honken weg en kon op een honkslag van Ivanon Coffie de thuisplaat bereiken. Honkslagen op rij van Sharnol Adriana en Dirk van 't Klooster brachten vervolgens ook Coffie over de thuisplaat. Met een verwoestende uithaal veegde Wladimir Balentien vervolgens de honken leeg. Hij sloeg zijn tweede homerun in Nederlandse dienst. Vorige week sloeg hij bij zijn debuut voor Nederland op het pré-Olympisch toernooi ook al de bal over de omheining. Nederland kwam zo op een 0-11 voorsprong.
Een voorsprong die dankzij reliever Dave Draijer niet meer in gevaar kwam. Hij stuurde Clayton Bellinger en Erik Pappas met drie slag terug naar de dug-out. Een grondbal richting derde honkman Ivanon Coffie van Peter Rasmusen betekende vervolgens het einde van de wedstrijd.
Droomstart
Het Nederlandse team heeft hiermee een droomstart op de 28e Olympische Spelen gemaakt. Alleen topfavoriet Japan begon beter. De Aziatische ploeg vernederde Italië met 0-12 in zeven inningen. Oranje staat hierdoor na de eerste dag op de tweede plaats. De ruime zege moet de ploeg van bondscoach Robert Eenhoorn veel vertrouwen geven voor het volgende duel. Morgenavond speelt Oranje tegen Japan. Dit zal naar alle waarschijnlijkheid één van de zwaarste wedstrijden voor Nederland in Athene gaan worden.
Bondscoach Robert Eenhoorn stelde in de eerste Olympische wedstrijd dertien spelers op. Zijn basisopstelling verschilde weinig van de opstelling tijdens het pré-Olympisch toernooi in Nettuno. Dirk van 't Klooster begon in het rechtsveld. Wladimir Balentien kwam in actie als linksvelder. In de tweede helft van de negende inning kwam catcher Maikel Benner in het veld voor Chairon Isenia.
De Nederlandse slagploeg liet vandaag weinig heel van vier Griekse werpers. Eugene Kingsale sloeg driemaal raak, waarbij één keer voor een tweehonkslag. Sharnol Adriana, Dirk van 't Klooster en Wladimir Balentien kwamen tot twee hits. Shurendell de Caster kwam tot een totaal van vier binnengeslagen punten. Bij Griekenland kwam alleen Nicholas Markakis tot een honkslag. Hij produceerde twee hits op pitcher Calvin Maduro. Het waren de enige Griekse honkslagen in dit duel op het werpen van Calvin Maduro (4-2-2-0), Ferenc Jongejan (1-0-0-0) en Dave Draijer (2-0-0-0).
| Teams |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
R |
H |
E |
| NEDERLAND |
0 |
0 |
0 |
6 |
0 |
0 |
0 |
0 |
5 |
11 |
13 |
0 |
| GRIEKENLAND |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
2 |
2 |
Werpers Nederland:
Calvin Maduro (7): 4-2-2-0
Ferenc Jongejan (1): 1-0-0-0
Dave Draijer (1): 2-0-0-0
Werpers Griekenland:
Clinton Zavaras (3): 4-1-5-1
Sean James Spencer (2): 1-0-1-1
Laurence Heisler (1): 2-0-5-0
Alexander Cremidans (2): 0-1-2-0
Peter Francis Soteropoulos (1): 0-0-0-0
Meer nieuws
|