sitemap    

Kinheim wint Europa Cup

Kinheim heeft voor het eerst in de geschiedenis de Europa Cup gewonnen. De Haarlemse ploeg was in zijn eerste EC-finale ooit met 1-3 te sterk voor het Franse Huskies, dat gisteren ten koste van Rimini verrassend de eindstrijd had bereikt. Net als Kinheim stond ook Rouen Huskies nog nooit eerder in de finale van het Europa Cup-toernooi. Dirk van 't Klooster wees zijn ploeg in de tweede inning met een solohomerun de weg. Werper Patrick Beljaards hield ruim zeven innings stand en gooide twaalf keer drie slag.
Auteur: RedactieGeplaatst op: 15-06-2007, 23.00 
Patrick Beljaards
Foto: © Ferrini-Fibs
De finale van het toernooi om de Europa Cup bracht niet eens de twee beste slagploegen in het veld, want na vier wedstrijden hadden de teams van Grosseto (.367 en 32 runs), Rimini (.319 en 22 runs), San Marino (.285 en 26 runs) en zelfs Draci Brno (.279 en 22 runs) meer honkslagen geslagen en punten gescoord dan Kinheim (.269 en 20 runs) en Rouen Huskies (.250 en 15 runs). Ook verdedigend maakten de twee finalisten met zes Haarlemse en vijf Franse missers meer veldfouten dit toernooi dan de eerder genoemde teams.
Het verschil zat hem dit toernooi in de pitching. Nadat Kinheim in de voorrondes zijn meerdere had moeten erkennen in Rimini, sloeg de Haarlemse ploeg toe op het juiste moment. Dat kwam voornamelijk door voortreffelijk pitchen van David Bergman. Zijn optreden volgde op drie wedstrijden waarin Kinheim in totaal slechts vijf punten tegen had gekregen, het minste van alle deelnemers aan de Europa Cup. Pitching maakte de afgelopen week ook het verschil bij Rouen Huskies. Daar nam voormalig Almere'90-werper Keino Pérez zijn ploeg op de beslissende momenten op sleeptouw. Het is dan ook niet verwonderdelijk dat Kinheim en Rouen Huskies dit toernooi de beste pitching hadden.

De honkballers van hoofdcoach Ben Thijssen hadden zich met Rouen Huskies geen betere tegenstander kunnen wensen in de eindstrijd van het Europa Cup-toernooi. De Franse ploeg debuteerde deze week in de strijd om de Europa Cup. Tweemaal eerder nam Rouen Huskies deel aan een Europees A-toernooi. In 2005 werden de Franse honkballers vijfde tijdens de CEB Cup, oftewel de Europa Cup III. Twee jaar eerder eindigde Huskies al als zesde tijdens de Cup Winners Cup. In dit toernooi won Pioniers in Spanje de finale ten koste van Kinheim. De Haarlemse ploeg trof toen ook Rouen Huskies. In het eerste onderlinge duel bezorgden Randy Daal en Jerry Breek Kinheim de 7-0 winst. Daal was aanvallend op dreef, terwijl Breek in acht innings maar één honkslag toestond. Momenteel komt dit tweetal in de hoofdklasse uit voor Almere'90, de club waar Huskies-pitcher Keino Pérez van 2002 tot en met 2004 voor speelde.

Nerveus

Dirk van 't Klooster
Foto: © Ferrini-Fibs
In het tweede onderlinge duel ooit tussen beide teams begonnen Kinheim en Rouen Huskies nerveus aan hun eerste EC-finale. De zeshonderd aanwezige toeschouwers zagen hoe de Franse derde honkman David Gauthier al in de eerste inning in de fout ging op een grondbal van Tjerk Smeets. Daardoor kreeg Kinheim lopers op alle honken. Danny Rombley en René Cremer hadden al na een honkslag plaatsgenomen op de honken. Met een opofferingsslag in het midveld stelde Roel Koolen vervolgens Rombley in staat om de score te openen. Diezelfde Koolen ging in de gelijkmakende eerste slagbeurt zelf ook in de fout op een klap van de Canadees Dany Scalabrini. Met zijn tweede strikeout van de inning haalde startend werper Patrick Beljaards zijn ploeg ongeschonden uit de inning.

Wat dat betreft was de Franse ploeg, net als bijna vier jaar geleden, ook nu niet opgewassen tegen de pitcher van Kinheim. Starter Patrick Beljaards gooide dit duel twaalf keer drie slag, waarvan drie op rij in de vijfde inning. Kinheim had het aanzienlijk gemakkelijker op het werpen van Karl Mejlholm. De 23-jarige pitcher, ooit ploeggenoot van de Nederlandse international Leon Boyd, honkbalde in 2003 voor Washington State University in de NCAA. Een jaar eerder werd hij in de veertiende ronde door Los Angeles Dodgers gedraft. Hij speelde echter nog nooit profhonkbal. In 2002 speelde hij bovendien voor het nationale Canadese juniorenteam. In de derde inning zag Mejlholm Kinheim verder uitlopen na een solohomerun van Dirk van 't Klooster. Kinheim miste daarbij de kans om zelfs op 0-3 te komen, want vlak voor de hekklap was Danny Rombley gesneuveld bij een poging het tweede honk te stelen.

Kansen

Foto: © Ferrini-Fibs
In de vierde en zesde inning kreeg Kinheim kansen om verder uit te lopen. In de vierde inning na honkslagen van Jeffrey Verbij, Quincey Bernardus en Denny Beljaards. Op de honkslag van Beljaards werd Verbij echter de derde nul, nadat hij vanaf het tweede honk probeerde te scoren. Danny Rombley opende de zesde Haarlemse slagbeurt met een driehonkslag, maar wist na onder meer drie slag voor Jeffrey Verbij en Quincey Bernardus evenmin de thuisplaat te passeren. Wat dat betreft gooide ook de Canadese pitcher Mejlholm een groot aantal keer drie slag. Hij stuurde zeven spelers onverrichter zaken weer terug naar de dug-out. Uiteindelijk liet Kinheim in de eerste zeven innings zeven lopers achter op de honken.
De reliever die in de achtste inning op de heuvel kwam, was door Kinheim een stuk beter te raken. Fransman Philippe Lecourieux zag met nul man uit direct de honken volstromen na hits op rij van Tjerk Smeets, Roel Koolen en Jeffrey Verbij. Doordat hij hierna ook nog eens vier wijdballen gooide op Quincey Bernardus, kon Smeets probleemloos het derde punt scoren. Maar met alle honken vol en één man uit sloeg Denny Beljaards de bal vervolgens in een dubbelspel.

Rouen Huskies bleef zo nog altijd in het spoor van de Nederlandse landskampioen. Dat gaf de Franse ploeg de kans om Kinheim nog dichter te naderen. Nadat Kinheim-werper Patrick Beljaards met zijn twaalfde strikeout voor de derde keer dit duel Philippe Lecourieux met drie slag aan de kant had gezet, kwam Joris Bert wel door met een rake klap. Zijn bal verdween voor twee honken het rechtsveld in. Daar ging Dirk van 't Klooster ook nog eens in de fout, waardoor Bert in één keer door kon naar het derde honk. De vijfde Franse hit luidde het einde van de wedstrijd in voor Patrick Beljaards.
Zijn vervanger was Michiel van Kampen. Hij kwam meteen zwaar in de problemen, want de international kreeg direct hits om zijn oren van Dany Scalabrini, Kenji Hagiwari en Luc Piquet. Hierop scoorde Bert de 1-3. Dat had meer kunnen worden, maar met alle honken vol en twee man uit schakelde Van Kampen vervolgens koelbloedig David Gauthier met drie slag uit. In de negende inning kwam Van Kampen niet meer in de problemen. Hij gooide drie slag op Nicolas Dubaut en Romain Davis en stelde zo de winst veilig.

Kinheim sloeg veertien honkslagen op de twee pitchers van Rouen Huskies. Alleen Wouter Heemskerk sloeg geen honkslag. Zes spelers kwamen tot twee hits: Roel Koolen (2 uit 3), Danny Rombley (2 uit 4), Jeffrey Verbij (2 uit 4), Denny Beljaards (2 uit 4), René Cremer (2 uit 5) en Dirk van 't Klooster (2 uit 5). Quincey Bernardus (1 uit 3) en Tjerk Smeets (1 uit 5) sloegen elk één honkslag.

Clubgeschiedenis

Foto: © Ferrini-Fibs
De 1-3 overwinning leverde Kinheim de eerste Europa Cup in de clubgeschiedenis op. Tweemaal eerder nam de Haarlemse ploeg deel aan het Europese clubtoernooi voor landskampioenen. In 1995 werd een derde plaats behaald achter winnaar Cariparma Angels (Italië) en Neptunus. In 1979 eindigde de Haarlemse ploeg achter de Italiaanse clubs Rimini, Parma en Bologna als vierde. Eerder won de Haarlemse ploeg al wel driemaal de Cup Winners Cup. In 1994 ten koste van het Italiaanse Parma, in 2001 ten koste van HCAW en in 2002 ten koste van ADO. In 1999 verloor Kinheim de finale van Neptunus, vier jaar later was Pioniers in de eindstrijd te sterk.
Het was bovendien de vierde Europa Cup voor hoofdocach Ben Thijssen, die deze Europese hoofdprijs eerder al als coach van Neptunus veroverde in de jaren 2002, 2003 en 2004. Voor Kinheim-buitenvelder Dirk van 't Klooster en binnenvelder Roel Koolen was het zelfs hun zesde Europa Cup-overwinning. Zij wonnen er al vijf van 2000 tot en met 2004 met Neptunus.

Na twee jaar is de Europa Cup dus weer in Nederlandse handen. Neptunus was in 2004 de laatste Nederlandse Cup-winnaar. Kinheim is hiermee de vierde Nederlandse club geworden met een Europa Cup in de prijzenkast. Neptunus (winnaar in 1994, 1996, 2000, 2001, 2002, 2003 en 2004), Haarlem Nicols (1966, 1974, 1975 en 1990) en ADO (1993) gingen de Haarlemse honkballers al voor.

Teams 1 2 3 4 5 6 7 8 9 R H E
CORENDON KINHEIM 1 0 1 0 0 0 0 1 0 3 14 2
ROUEN HUSKIES 0 0 0 0 0 0 0 1 0 1 8 1

Werpers Corendon Kinheim:
Patrick Beljaards (7 1/3+1 man): 12-1-5-2
Michiel van Kampen (1 2/3): 3-0-3-0

Werpers Rouen Huskies:
Karl Mejlholm (7): 7-0-10-1
Philippe Lecourieux (2): 1-1-4-0

Meer nieuws